*alt_site_homepage_image*
lt

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO)

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO)

ESBO šalys sutarė, kad pagarba žmogaus teisėms ir veiksmingos demokratinės institucijos yra būtina prielaida saugumui užtikrinti, todėl prisiėmė plačius žmogaus teisių įsipareigojimus, kurie  sudaro ESBO žmogiškąją dimensiją, apimančią žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos, pilietinės visuomenės stiprinimo, demokratinių institucijų plėtros, laisvų ir demokratiškų rinkimų klausimus.

Vadovaudamasi šalių narių prisiimtais įsipareigojimais, ESBO stebi žmogaus teisių ir laisvių padėtį dalyvaujančiose valstybėse. Daugiausia dėmesio skiriama žiniasklaidos ir išraiškos laisvės, tautinių mažumų, tolerancijos ir nediskriminavimo klausimams, demokratiškiems rinkimams.

ESBO žmogiškosios dimensijos srityje veikia:

Lietuva šiuo metu daug dėmesio skiria žmogaus teisių užtikrinimui Rusijos agresijos karo prieš Ukrainą kontekste, žiniasklaidos ir išraiškos laisvės, moterų teisių, žmogaus teisių gynėjų apsaugos klausimams; kartu su bendraminčiais aktyviai taiko ESBO Maskvos mechanizmą siekdama fiksuoti Rusijos ir jos bendrininkės Baltarusijos daromus ESBO įsipareigojimų žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių srityje pažeidimus, atskleisti Rusijos Ukrainoje vykdomus tarptautinės viešosios ir humanitarinės teisės pažeidimus; dalyvauja planuojant, kaip taikant įvairias teisines priemones patraukti atsakomybėn Rusijos Federaciją, jos politinę ir karinę vadovybę bei Rusijos ginkluotųjų pajėgų narius. Lietuva taip pat siekia stiprinti bendrus ESBO veiksmus kovos su karo propaganda srityje, kuri į ESBO politinę darbotvarkę buvo įtraukta Lietuvos bei kitų Šiaurės ir Baltijos regiono šalių pastangomis.