*alt_site_homepage_image*
lt

Jungtinės Tautos

Jungtinės Tautos

1948 m. Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja paskelbė Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją, kurioje žmogaus teisių apsauga įtvirtinta kaip viena iš pagrindinių JT veiklos sričių. J T priimtos tarptautinės konvencijos ir įsteigtos institucijos sudaro tarptautinę žmogaus teisių normų sistemą ir teikia specialių instrumentų, kuriais siekiama užtikrinti žmogaus teises visose JT valstybėse narėse.

Svarbiausios Jungtinių Tautų žmogaus teisių apsaugos institucijos ir mechanizmai:

  • Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos Trečiasis komitetas. Šis komitetas, veikiantis Niujorke, nagrinėja socialines, humanitarines ir žmogaus teisių sritis, siekdamas kovoti su žmogaus teisių pažeidimais visame pasaulyje.
  • Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryba. Įsikūrusi Ženevoje, ši taryba teikia rekomendacijas ir rezoliucijas, padedančias stiprinti žmogaus teises pasauliniu mastu. Ji taip pat vykdo visuotinę periodinę peržiūrą (angl. Universal Periodic Review – UPR) dėl žmogaus teisių įgyvendinimo kiekvienoje valstybėje. Tarybą sudaro 47 valstybės narės, renkamų trejų metų kadencijai pagal regioninius kvotas. Lietuva, pirmą kartą išrinkta į šią tarybą 2022–2024 m. kadencijai, 2023 m. gruodžio 8 d. paskyrė ambasadorių Darių Staniulį vienu iš keturių vicepirmininkų 2024 metams. Pagrindinės Lietuvos veiklos Žmogaus teisių taryboje kryptys: žmonių su negalia ir vaiko teisių apsauga, žmogaus teisių gynėjų ir civilių gyventojų apsauga ginkluotų konfliktų metu, moterų ir mergaičių teisės, saviraiškos ir susirinkimų laisvė, religijos laisvė, taip pat kova su žmogaus teisių pažeidimais regiono valstybėse. Po Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą Lietuva daugiausia dėmesio skiria žmogaus teisių pažeidimams, susijusiems su šia invazija.
  • Kitos Jungtinių Tautų agentūros (pvz., Tarptautinė darbo organizacija) pagal kompetenciją taip pat nagrinėja įvairius specifinius žmogaus teisių apsaugos aspektus.

Lietuva yra suinteresuota stiprinti Jungtines Tautas kaip viešojo saugumo ir tarptautinės teisės centrą, gebantį lanksčiai reaguoti į besikeičiančias grėsmes šiuolaikiniam pasauliui, todėl nuosekliai remia tarptautinės bendruomenės pastangas stiprinti Jungtinių Tautų žmogaus teisių institucijų, tarp jų ir Žmogaus teisių tarybos, įgaliojimus.

Visos Jungtinių Tautų sutartys, prie kurių prisijungusi Lietuva.

Daugiau informacijos apie Lietuvos veiklą Jungtinėse Tautose: Lietuvos Respublikos nuolatinės misijos Jungtinėse Tautose ir Lietuvos Respublikos nuolatinės atstovybės prie Jungtinių Tautų biuro ir kitų tarptautinių organizacijų Ženevoje puslapiuose.